Ventilationsservice i Sölvesborg AB
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Registrerade auktoriseringar
Certifikat och behörigheter från offentliga register
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Ventilationsservice i Sölvesborg AB grundades 1996 och har 15 anställda i Sölvesborg, Blekinge län. Företaget arbetar inom ventilation, OVK och funktionskontroll. De är medlemmar hos Funkisgruppen, vilket innebär att de ingår i en branschorganisation för företag inom ventilationsservice och funktionskontroll.
Serviceområden
Registrerad adress
Löparevägen 1, 29439 Sölvesborg
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Ventilationsservice i Sölvesborg AB
Ventilationsservice i Sölvesborg AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer
- 202123,6 Mkr
- 202224,1 Mkr
- 202325,3 Mkr
- 202425,0 Mkr
- 202525,9 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 202114 st
- 202215 st
- 202314 st
- 202414 st
- 202515 st
NyckeltalVerifierat
Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31
- Omsättning
- 25 879 tkr
- Resultat efter finansnetto
- 1 531 tkr
- Årets resultat
- 1 208 tkr
- Summa tillgångar
- 8 447 tkr
- Summa skulder
- 3 123 tkr
- Eget kapital
- 5 324 tkr
- Soliditet
- 63 %
- Anställda
- 15
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
65.4 %
Mycket stark
Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.
Kassalikviditet
2.8
Mycket stark
Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.
Vinstmarginal
5.9 %
God
Rimlig lönsamhet i linje med branschsnittet.
Revisor
Tibor Bondesson
Del av MM Klimat-koncernen
2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.
- MM Klimat ABKoncernmoder559068-1275Sölvesborg · Ventilation
- Ventilationsservice i Sölvesborg ABDetta bolag556533-6699Sölvesborg · Ventilationsprodukter
Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Ventilationsservice i Sölvesborg AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.
Verifiering & certifikat
Personliga auktorisationer
Michael Andraey
Auktoriserad person
Certifikat & behörigheter
Funkis (Funktionskontroll…
Medlem i Funkis (Funktionskontrollanterna)
Medlem
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
Kiwa Sverige
Kiwa Sverige
Personcertifiering
- Certifikatsnr
- 01997
- Utfärdat
- 2022-06-06
- Giltigt t.o.m.
- 2027-06-05
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
Kiwa Sverige
Kiwa Sverige
Personcertifiering
- Certifikatsnr
- INVE10721
- Utfärdat
- 2023-12-08
- Giltigt t.o.m.
- 2028-12-07
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Bolaget skall bedriva ventilationsservice ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Näringsgren (SNI)
Partihandel med VVS-varor
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Ventilationsservice i Sölvesborg AB
- Vad gör Ventilationsservice i Sölvesborg AB?
- Ventilationsservice i Sölvesborg AB är verksamt inom ventilationsprodukter med utgångspunkt i Sölvesborg i Blekinge län. Företaget arbetar bland annat med ovk-besiktning, grossister och ventilation.
- Var finns Ventilationsservice i Sölvesborg AB?
- Ventilationsservice i Sölvesborg AB har sin verksamhet i Sölvesborg i Blekinge län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Ventilationsservice i Sölvesborg AB?
- Företaget utför ovk-besiktning, grossister och ventilation för kunder i och omkring Sölvesborg. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Har Ventilationsservice i Sölvesborg AB behörigheter eller certifikat?
- Ja. På profilen redovisas Funkis, Medlem i Funkis (Funktionskontrollanterna), Funktionskontrollant och Certifierad injusterare av ventilationssystem. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
- Är Ventilationsservice i Sölvesborg AB ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556533-6699 och har varit verksamt sedan 1996.
- Hur stort är Ventilationsservice i Sölvesborg AB?
- Ventilationsservice i Sölvesborg AB har 11 till 50 anställda och en omsättning på 23.63 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Ventilationsservice i Sölvesborg AB?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Ventilationsservice i Sölvesborg AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.