1/4

Svenska Bygg i Nyköping AB

Aktivt bolag
Nyköping·Totalentreprenör
Sedan1999· 27 år3anställdaOrg.nr556717-3694

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Senaste månadens medlemsförändringar (uppdaterat 2026-07-06).

Serviceområden

NyköpingSödermanlands län

Registrerad adress

Dåntorpsvägen 7, 136 50 Nyköping

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar Svenska Bygg i Nyköping AB

Låst

Svenska Bygg i Nyköping AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Grävning
2Maskinentreprenad
3Schaktning

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som Svenska Bygg i Nyköping AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

  • 202111,1 Mkr
  • 202217,9 Mkr
  • 202310,1 Mkr
  • 202410,4 Mkr
  • 202512,4 Mkr
202512,4 Mkr+18,7 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 20213 st
  • 20223 st
  • 20234 st
  • 20243 st
  • 20253 st

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2025 | Slutar 08/31

Omsättning
12 386 tkr
Resultat efter finansnetto
−1 591 tkr
Årets resultat
−1 291 tkr
Summa tillgångar
2 551 tkr
Summa skulder
2 268 tkr
Eget kapital
283 tkr
Soliditet
11.1 %
Anställda
3

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

11.1 %

Svag

Lägre buffert, värt att fråga om ekonomisk historik vid större projekt.

Kassalikviditet

1.1

God

Klarar sina kortfristiga skulder utan problem.

Vinstmarginal

-12.8 %

Svag

Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.

Revisor

Carl Magnus Hallberg

Del av A.Grönqvist Invest-koncernen

2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.

Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Svenska Bygg i Nyköping AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

BYG

Byggföretagen

medlem

Kontroll
Kontrollerad mot register

BYG

Byggföretagen

avtal

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget ska bedriva byggnads- och snickeriarbeten samt därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

16239

Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier

Branscher & sökord

ByggmästareProducenterTrävarorTrävaror - produktion

Team & organisation

Styrelse & ledning

Hans Anders GrönqvistLedamot
Jenny Ulrika GrönqvistSuppleant
Carl Magnus HallbergRevisor

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Svenska Bygg i Nyköping AB

Vad gör Svenska Bygg i Nyköping AB?
Svenska Bygg i Nyköping AB är verksamt inom totalentreprenör med utgångspunkt i Nyköping i Södermanlands län. Företaget arbetar bland annat med grävning, maskinentreprenad, schaktning, bygg, byggmästare och producenter.
Var finns Svenska Bygg i Nyköping AB?
Svenska Bygg i Nyköping AB har sin verksamhet i Nyköping i Södermanlands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Svenska Bygg i Nyköping AB?
Företaget utför grävning, maskinentreprenad, schaktning, bygg, byggmästare och producenter för kunder i och omkring Nyköping. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har Svenska Bygg i Nyköping AB behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas Medlem i Byggföretagen och avtal. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är Svenska Bygg i Nyköping AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556717-3694 och har varit verksamt sedan 1999.
Hur stort är Svenska Bygg i Nyköping AB?
Svenska Bygg i Nyköping AB har 11 till 50 anställda och en omsättning på 11.1 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Svenska Bygg i Nyköping AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Dåntorpsvägen 7, 136 50 Nyköping

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Svenska Bygg i Nyköping AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

Svenska Bygg i Nyköping AB logotyp
Svenska Bygg i Nyköping AB
Totalentreprenör | Nyköping