Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Registrerade auktoriseringar
Certifikat och behörigheter från offentliga register
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag grundades 1987 i Göteborg, Västra Götalands län, och har 190 anställda. Företaget arbetar inom elinstallation och är registrerat hos Elsäkerhetsverket, vilket innebär att de är behöriga att utföra elinstallationsarbeten enligt gällande regler.
Serviceområden
Registrerad adress
Aröds Industriväg 34, 41705 Göteborg
Sammanfattat omdöme
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag
Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Fler tjänster
Hela listan med tjänster som Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag erbjuder visas när företaget tar över profilen.
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer
- 2021307 Mkr
- 2022308 Mkr
- 2023320 Mkr
- 2024392 Mkr
- 2025373 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 2021206 st
- 2022179 st
- 2023179 st
- 2024190 st
- 2025209 st
NyckeltalVerifieratVäxande företag
Räkenskapsår 2024 | Slutar 12/31
- Omsättning
- 392 325 tkr
- Resultat efter finansnetto
- 10 734 tkr
- Årets resultat
- 1 297 tkr
- Summa tillgångar
- 154 471 tkr
- Summa skulder
- 117 334 tkr
- Eget kapital
- 37 137 tkr
- Soliditet
- 24 %
- Anställda
- 209
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2024.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
24.0 %
Svag
Lägre buffert, värt att fråga om ekonomisk historik vid större projekt.
Kassalikviditet
0.8
Svag
Kan ha tajt likviditet, be gärna om referenser för pågående projekt.
Vinstmarginal
2.7 %
Svag
Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.
Revisor
Stefan Valdemar Freij
Del av EFMG Primär-koncernen
2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.
- EFMG Primär Holding ABKoncernmoder559000-6127
- Primär Fastighetsförvaltning AktiebolagDetta bolag556310-5534Göteborg · Elinstallation
Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.
Verifiering & certifikat
Certifikat & behörigheter
Registrerat elföretag
Registrerat elföretag
Registrerad
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
RISE Research Institutes…
RISE Research Institutes of Sweden
Personcertifiering
- Certifikatsnr
- C004196
- Giltigt t.o.m.
- 2027-11-22
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
Rise-Person
Rise-Person
register
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
INCERT
INCERT
Certifiering
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
INCERT
INCERT
Certifiering
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Bolaget skall bedriva: - konsultverksamhet inom byggnads- och fastighetsbranschen, - bedriva teknisk, ekonomisk och administrativ fastighets- förvaltning, - bedriva serviceverksamhet med fastighetsnära tjänster, - bedriva konsultverksamhet, projektering, byggnation, försäljning och uthyrning inom området AV, IT och kommunikationsutrustning, - äga och förvalta aktier, andelar och värdepapper liksom fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Näringsgren (SNI)
Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag
- Vad gör Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag?
- Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag är verksamt inom elektriker med utgångspunkt i Göteborg i Västra Götalands län. Företaget arbetar bland annat med elinstallation, elservice, felsökning el, fastighetsutveckling, fiber och bygg.
- Var finns Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag?
- Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag har sin verksamhet i Göteborg i Västra Götalands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag?
- Företaget utför elinstallation, elservice, felsökning el, fastighetsutveckling, fiber och bygg för kunder i och omkring Göteborg. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Har Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag behörigheter eller certifikat?
- Ja. På profilen redovisas ESV, Besiktningsman Lekplats, F-Gaser, F-Gaser - Personcertifikat f-gas kat I och Fiber, Fiber - Terminering Fiber utbildningsbevis. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
- Är Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556310-5534 och har varit verksamt sedan 1987.
- Hur stort är Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag?
- Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag har 51 till 200 anställda och en omsättning på 306.95 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Primär Fastighetsförvaltning Aktiebolag tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.