1/4

Moelven List AB

Aktivt bolag
Lidköping·Träindustri
Sedan1987· 39 år51anställdaOrg.nr556297-9129

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Moelven List AB i Lidköping grundades 1987 och ingår i Moelven-koncernen, som tillverkar och levererar träbaserade byggprodukter såsom trä för inom- och utomhusbruk, limträ, sågade trävaror, skivor och byggmoduler. Företaget är medlem i bransch- och arbetsgivarorganisationen Trä- och Möbelföretagen (TMF), vilket…

Serviceområden

LidköpingVästra Götalands län

Registrerad adress

Storgatan 11 Lovene, 53196 Lidköping

Specialiteter & verksamhetsområden

Verksamhetsområden enligt Trä- och Möbelföretagens (TMF) medlemsregister.

Möbler

Huvudgrupp

Övriga möbler

Träkomponenter

Huvudgrupp

Inga underkategorier angivna.

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar Moelven List AB

Låst

Moelven List AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Köksrenovering
2Inredningssnickeri
3Trähusproduktion

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som Moelven List AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

  • 2021264 Mkr
  • 2022254 Mkr
  • 2023158 Mkr
  • 2024138 Mkr
  • 2025143 Mkr
2025143 Mkr+3,6 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 202171 st
  • 202265 st
  • 202361 st
  • 202455 st
  • 202551 st

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31

Omsättning
142 720 tkr
Resultat efter finansnetto
−2 952 tkr
Årets resultat
−1 589 tkr
Summa tillgångar
71 717 tkr
Summa skulder
50 592 tkr
Eget kapital
21 125 tkr
Soliditet
29.5 %
Anställda
51

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

36.2 %

God

En sund kapitalbas som ger stabilitet i vardagen.

Kassalikviditet

0.6

Svag

Kan ha tajt likviditet, be gärna om referenser för pågående projekt.

Vinstmarginal

-2.1 %

Svag

Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.

Revisor

Daniel Andreas Magnusson

Del av Moelven Industrier-koncernen

13 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.

Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Moelven List AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

Trä- och Möbelföretagen

Trä- och Möbelföretagen

Medlem

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget skall bedriva försäljning av sågade och hyvlade trävaror, paneler, listverk och träkomponenter för snickeriindustri, samt därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

16112

Hyvling av trä

Team & organisation

Styrelse & ledning

Robin Gustav Thomas AlfredssonExtern verkställande direktör
Lars StorslettOrdförande
Ann-Sofie Helena HedströmLedamot

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Moelven List AB

Vad gör Moelven List AB?
Moelven List AB är verksamt inom träindustri med utgångspunkt i Lidköping i Västra Götalands län. Företaget arbetar bland annat med köksrenovering, inredningssnickeri, trähusproduktion, möbler, övriga och trä & möbel.
Var finns Moelven List AB?
Moelven List AB har sin verksamhet i Lidköping i Västra Götalands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Moelven List AB?
Företaget utför köksrenovering, inredningssnickeri, trähusproduktion, möbler, övriga och trä & möbel för kunder i och omkring Lidköping. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har Moelven List AB behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas Tmf och Medlem i TMF (Trä- och Möbelföretagen). Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är Moelven List AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556297-9129 och har varit verksamt sedan 1987.
Hur stort är Moelven List AB?
Moelven List AB har 51 till 200 anställda och en omsättning på 264.47 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Moelven List AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Storgatan 11 Lovene, 53196 Lidköping

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Moelven List AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

ML
Moelven List AB
Träindustri | Lidköping