Markentreprenad i Uppsala AB
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Registrerade auktoriseringar
Certifikat och behörigheter från offentliga register
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Markentreprenad i Uppsala AB är en helhetsleverantör inom mark och anläggning baserad i Uppsala. Företaget erbjuder tjänster som schakt och grundläggning, betongentreprenader, VA-arbeten samt finplanering för bland annat bostäder, skolor, infrastruktur och parkmiljöer, inklusive projektering på totalentreprenad.…
Serviceområden
Registrerad adress
Säbygatan 25, 75323 Uppsala
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Markentreprenad i Uppsala AB
Markentreprenad i Uppsala AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Fler tjänster
Hela listan med tjänster som Markentreprenad i Uppsala AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer
- 202178,3 Mkr
- 2022134 Mkr
- 202396,1 Mkr
- 2024151 Mkr
- 2025125 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 202118 st
- 202220 st
- 202325 st
- 202424 st
- 202536 st
NyckeltalVerifieratVäxande företag
Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31
- Omsättning
- 125 318 tkr
- Resultat efter finansnetto
- −945 tkr
- Årets resultat
- 170 tkr
- Summa tillgångar
- 42 364 tkr
- Summa skulder
- 36 582 tkr
- Eget kapital
- 5 782 tkr
- Soliditet
- 13.6 %
- Anställda
- 36
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
13.7 %
Svag
Lägre buffert, värt att fråga om ekonomisk historik vid större projekt.
Kassalikviditet
1.0
God
Klarar sina kortfristiga skulder utan problem.
Vinstmarginal
-0.8 %
Svag
Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.
Revisor
Kenth Olof Nordin
Del av Rasbo Entreprenad & Förvaltning-koncernen
3 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.
- Rasbo Entreprenad & Förvaltning ABKoncernmoder556931-1664
- Markentreprenad i Uppsala ABDetta bolag556582-0080Uppsala · Mark & anläggning
- Bergentreprenad i Uppsala AB556745-1041Uppsala · Markarbete
Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Markentreprenad i Uppsala AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.
Verifiering & certifikat
Certifikat & behörigheter
BYG
Byggföretagen
medlem
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
BYG
Byggföretagen
avtal
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Bolagets verksamhet är entreprenader inom gräv och schaktbranchen och därmed förenlig verksamhet.
Näringsgren (SNI)
Mark- och grundarbeten
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Markentreprenad i Uppsala AB
- Vad gör Markentreprenad i Uppsala AB?
- Markentreprenad i Uppsala AB är verksamt inom markarbete med utgångspunkt i Uppsala i Uppsala län. Företaget arbetar bland annat med byggservice, renovering, om- & tillbyggnad, mark & anläggning och entreprenad.
- Var finns Markentreprenad i Uppsala AB?
- Markentreprenad i Uppsala AB har sin verksamhet i Uppsala i Uppsala län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Markentreprenad i Uppsala AB?
- Företaget utför byggservice, renovering, om- & tillbyggnad, mark & anläggning och entreprenad för kunder i och omkring Uppsala. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Har Markentreprenad i Uppsala AB behörigheter eller certifikat?
- Ja. På profilen redovisas Medlem i Byggföretagen och avtal. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
- Är Markentreprenad i Uppsala AB ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556582-0080 och har varit verksamt sedan 2000.
- Hur stort är Markentreprenad i Uppsala AB?
- Markentreprenad i Uppsala AB har 11 till 50 anställda och en omsättning på 78.34 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Markentreprenad i Uppsala AB?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Markentreprenad i Uppsala AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.