Looström Konstruktionsbyrå AB
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Auktoriseringar
Inga certifikat eller behörigheter registrerade än
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Looström Konstruktionsbyrå AB är ett företag i Stockholm, Stockholms län, som grundades 1982. Företaget har 51 anställda och verkar inom områdena arkitektverksamhet, konsulter och teknikkonsulter.
Serviceområden
Registrerad adress
Katarinavägen 17, 11645 Stockholm
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Looström Konstruktionsbyrå AB
Looström Konstruktionsbyrå AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Fler tjänster
Hela listan med tjänster som Looström Konstruktionsbyrå AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2022 till 2026 · klicka på ett år för detaljer
- 202248,3 Mkr
- 202357,0 Mkr
- 202459,9 Mkr
- 202566,9 Mkr
- 202678,3 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 202237 st
- 202344 st
- 202445 st
- 202551 st
- 202651 st
NyckeltalVerifieratVäxande företag
Räkenskapsår 2026 | Slutar 04/30
- Omsättning
- 78 284 tkr
- Resultat efter finansnetto
- 6 117 tkr
- Årets resultat
- 4 265 tkr
- Summa tillgångar
- 30 497 tkr
- Summa skulder
- 18 234 tkr
- Eget kapital
- 12 263 tkr
- Soliditet
- 40.2 %
- Anställda
- 51
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
40.2 %
Mycket stark
Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.
Kassalikviditet
1.6
Mycket stark
Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.
Vinstmarginal
7.8 %
God
Rimlig lönsamhet i linje med branschsnittet.
Revisor
Christer Michael Palm
Del av Looström Holding 2-koncernen
2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.
- Looström Holding 2 ABKoncernmoder559208-2217
- Looström Konstruktionsbyrå ABDetta bolag556217-5926Stockholm · Arkitekter
Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Looström Konstruktionsbyrå AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.
Verifiering & certifikat
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Bolaget ska utföra byggnadskonstruktioner, statistiska beräkningar, byggnadskontroll, besiktningar inom byggbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Näringsgren (SNI)
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Looström Konstruktionsbyrå AB
- Vad gör Looström Konstruktionsbyrå AB?
- Looström Konstruktionsbyrå AB är verksamt inom arkitekter med utgångspunkt i Stockholm i Stockholms län. Företaget arbetar bland annat med husarkitekt, arkitekter, konsulter och teknikkonsulter.
- Var finns Looström Konstruktionsbyrå AB?
- Looström Konstruktionsbyrå AB har sin verksamhet i Stockholm i Stockholms län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Looström Konstruktionsbyrå AB?
- Företaget utför husarkitekt, arkitekter, konsulter och teknikkonsulter för kunder i och omkring Stockholm. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Är Looström Konstruktionsbyrå AB ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556217-5926 och har varit verksamt sedan 1982.
- Hur stort är Looström Konstruktionsbyrå AB?
- Looström Konstruktionsbyrå AB har 51 till 200 anställda och en omsättning på 48.3 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Looström Konstruktionsbyrå AB?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Looström Konstruktionsbyrå AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.