1/3

Lilium Fastigheter AB

Aktivt bolag
Sundsvall·Fastighetsbolag, lokaler
Sedan2011· 15 år17anställdaOrg.nr556852-9753

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Lilium Fastigheter AB är ett familjeägt fastighetsbolag med huvudkontor i Sundsvall som äger, förvaltar och utvecklar fastigheter i tillväxtregioner i Sverige och Norge. Bolaget erbjuder centralt belägna bostäder samt kommersiella lokaler för kontor, butik, industri och logistik. Inom koncernen ingår även varumärken…

Serviceområden

SundsvallVästernorrlands län

Registrerad adress

Esplanaden 23, 85236 Sundsvall

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar vi

Låst

Lilium Fastigheter AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Kyla & värmepump
2Fiberinstallation
3Byggnadsplåt

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som Lilium Fastigheter AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

202530,2 Mkr+0,4 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2025 | Slutar 08/31

Omsättning
30 189 tkr
Resultat efter finansnetto
34 559 tkr
Årets resultat
25 117 tkr
Summa tillgångar
2 242 942 tkr
Summa skulder
2 215 367 tkr
Eget kapital
27 575 tkr
Soliditet
1.2 %
Anställda
17

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

1.3 %

Svag

Lägre buffert, värt att fråga om ekonomisk historik vid större projekt.

Kassalikviditet

0.6

Svag

Kan ha tajt likviditet, be gärna om referenser för pågående projekt.

Vinstmarginal

114.5 %

Mycket stark

Hög lönsamhet, ett tecken på ett välskött och effektivt bolag.

Revisor

Anna Birgitta Therese Malmgren

Bifirmor

Perium Fastigheter

Del av Family Holding i Alvik-koncernen

2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.

Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Lilium Fastigheter AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

INCERT

INCERT

Certifiering

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget ska äga och förvalta fastigheter direkt eller indirekt via dotterbolag samt därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

68320

Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag

Branscher & sökord

Fastighetsbolag, lokalerFastighetsförvaltning

Team & organisation

Styrelse & ledning

Nils Peter GotthardssonOrdförande
Nils Peter GotthardssonLedamot
Barbro Kristina LiljedahlLedamot

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Lilium Fastigheter AB

Vad gör Lilium Fastigheter AB?
Lilium Fastigheter AB är verksamt inom fastighetsbolag, lokaler med utgångspunkt i Sundsvall i Västernorrlands län. Företaget arbetar bland annat med kyla & värmepump, fiberinstallation, byggnadsplåt, fastighetsbolag, lokaler och fastighetsförvaltning.
Var finns Lilium Fastigheter AB?
Lilium Fastigheter AB har sin verksamhet i Sundsvall i Västernorrlands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Lilium Fastigheter AB?
Företaget utför kyla & värmepump, fiberinstallation, byggnadsplåt, fastighetsbolag, lokaler och fastighetsförvaltning för kunder i och omkring Sundsvall. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har Lilium Fastigheter AB behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas INCERT och F-Gaser – F-Gaser - Personcertifikat f-gas kat I. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är Lilium Fastigheter AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556852-9753 och har varit verksamt sedan 2011.
Hur stort är Lilium Fastigheter AB?
Lilium Fastigheter AB har 11 till 50 anställda och en omsättning på 29.08 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Lilium Fastigheter AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

67/ 100

Okej

Sammanvägd bedömning från verifieringar, branschmedlemskap, erfarenhet och ekonomi.

Verifieringar60%
Branschmedlemskap100%
Erfarenhet100%
Ekonomi82%
Omdömen · Inga omdömen än0%
Företaget har tagit över sidan0%

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Esplanaden 23, 85236 Sundsvall

Öppna vägbeskrivning i Google Maps

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Lilium Fastigheter AB logotyp
Lilium Fastigheter AB
Fastighetsbolag, lokaler | Sundsvall

Lilium Fastigheter AB i korthet

Lilium Fastigheter AB finns på Builvia. Här ser du kontaktuppgifter och kan skicka en förfrågan om offert kostnadsfritt.