Husum Pulp AB
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Registrerade auktoriseringar
Certifikat och behörigheter från offentliga register
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Husum Pulp AB grundades år 2020 och är beläget i Husum, Västernorrlands län. Företaget har 243 anställda och arbetar som producent inom tillverkning av pappersvaror.
Serviceområden
Registrerad adress
Husum Bruk, 89680 Husum
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Husum Pulp AB
Husum Pulp AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Fler tjänster
Hela listan med tjänster som Husum Pulp AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer
- 20214 005 Mkr
- 20226 025 Mkr
- 20234 304 Mkr
- 20245 324 Mkr
- 20254 026 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 2021229 st
- 2022240 st
- 2023234 st
- 2024240 st
- 2025243 st
NyckeltalVerifierat
Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31
- Omsättning
- 4 025 689 tkr
- Resultat efter finansnetto
- −384 091 tkr
- Årets resultat
- −290 557 tkr
- Summa tillgångar
- 7 379 834 tkr
- Summa skulder
- 1 493 780 tkr
- Eget kapital
- 5 886 054 tkr
- Soliditet
- 79.8 %
- Anställda
- 243
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
79.8 %
Mycket stark
Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.
Kassalikviditet
2.2
Mycket stark
Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.
Vinstmarginal
-9.5 %
Svag
Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.
Revisor
Hans Erik Andreas Vretblom
Del av Metsä Board-koncernen
2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.
- Metsä Board Sverige ABKoncernmoder556585-8866Husum · Elinstallation
- Husum Pulp ABDetta bolag559273-5004Husum · Pappersvaror
Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Husum Pulp AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.
Verifiering & certifikat
Certifikat & behörigheter
SVK
Medlem i Svetskommissionen
medlemskap
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva produktion och försäljning av träfiberbaserad pappersmassa samt därtill hänförlig verksamhet, inklusive produktion av energi, biprodukter och andra relaterade biomassa-baserade produkter, äga och förvalta fastigheter, aktier och annan lös egendom samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Näringsgren (SNI)
Massatillverkning
HuvudbranschTillverkning av andra organiska baskemikalier
Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Husum Pulp AB
- Vad gör Husum Pulp AB?
- Husum Pulp AB är verksamt inom svets med utgångspunkt i Husum i Västernorrlands län. Företaget arbetar bland annat med svetsentreprenör, svetsning, stålbyggnad, pappersvaror, pappersvaror - produktion och producenter.
- Var finns Husum Pulp AB?
- Husum Pulp AB har sin verksamhet i Husum i Västernorrlands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Husum Pulp AB?
- Företaget utför svetsentreprenör, svetsning, stålbyggnad, pappersvaror, pappersvaror - produktion och producenter för kunder i och omkring Husum. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Har Husum Pulp AB behörigheter eller certifikat?
- Ja. På profilen redovisas Medlem i Svetskommissionen. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
- Är Husum Pulp AB ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 559273-5004 och har varit verksamt sedan 2020.
- Hur stort är Husum Pulp AB?
- Husum Pulp AB har 200+ anställda och en omsättning på 4005.28 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Husum Pulp AB?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Husum Pulp AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.