Härlövs Byggentreprenad AB
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Auktoriseringar
Inga certifikat eller behörigheter registrerade än
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Härlövs Byggentreprenad AB är ett byggföretag i Alvesta, Kronobergs län, som grundades år 2018. Företaget har 6 anställda och arbetar som byggmästare och entreprenörer samt utför snickeriarbeten.
Serviceområden
Registrerad adress
Härlöv Hallalyckan 1, 34292 Alvesta
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Härlövs Byggentreprenad AB
Härlövs Byggentreprenad AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Fler tjänster
Hela listan med tjänster som Härlövs Byggentreprenad AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer
- 202110,3 Mkr
- 202216,3 Mkr
- 202317,5 Mkr
- 202415,0 Mkr
- 202525,5 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 20214 st
- 20224 st
- 20233 st
- 20245 st
- 20256 st
NyckeltalVerifieratVäxande företag
Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31
- Omsättning
- 25 484 tkr
- Resultat efter finansnetto
- 3 207 tkr
- Årets resultat
- 1 924 tkr
- Summa tillgångar
- 10 903 tkr
- Summa skulder
- 6 854 tkr
- Eget kapital
- 4 049 tkr
- Soliditet
- 37.1 %
- Anställda
- 6
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
44.2 %
Mycket stark
Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.
Kassalikviditet
1.9
Mycket stark
Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.
Vinstmarginal
12.6 %
Mycket stark
Hög lönsamhet, ett tecken på ett välskött och effektivt bolag.
Revisor
Ulla Victoria Rodin
Del av Härlövs Byggentreprenad-koncernen
2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.
- Härlövs Byggentreprenad Holding ABKoncernmoder559411-7300
- Härlövs Byggentreprenad ABDetta bolag559179-9506Alvesta · Snickare
Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Härlövs Byggentreprenad AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.
Verifiering & certifikat
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Bolaget skall bedriva bygg- och markentreprenadverksamhet, tillverkning av byggnader, byggnadsdetaljer, allt inom grävarbeten, markarbeten, dikning och skogsvägar samt därmed förenlig verksamhet.
Näringsgren (SNI)
Byggnadssnickeriarbeten
HuvudbranschMark- och grundarbeten
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Härlövs Byggentreprenad AB
- Vad gör Härlövs Byggentreprenad AB?
- Härlövs Byggentreprenad AB är verksamt inom snickare med utgångspunkt i Alvesta i Kronobergs län. Företaget arbetar bland annat med snickare, byggmästare, snickeriarbeten och entreprenörer.
- Var finns Härlövs Byggentreprenad AB?
- Härlövs Byggentreprenad AB har sin verksamhet i Alvesta i Kronobergs län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Härlövs Byggentreprenad AB?
- Företaget utför snickare, byggmästare, snickeriarbeten och entreprenörer för kunder i och omkring Alvesta. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Är Härlövs Byggentreprenad AB ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 559179-9506 och har varit verksamt sedan 2018.
- Hur stort är Härlövs Byggentreprenad AB?
- Härlövs Byggentreprenad AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 10.34 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Härlövs Byggentreprenad AB?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Härlövs Byggentreprenad AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.