Gålstads Plåtslageri AB
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Registrerade auktoriseringar
Certifikat och behörigheter från offentliga register
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Vi är ett mellanstort plåtslageri med ett gött gäng och bra sammanhållning. Vi jobbar både åt privatpersoner, bostadsrättsföreningar och företag. Vi har 4 anläggningar med fullutrustade plåtslagerier.
Serviceområden
Registrerad adress
Skånings-Åsaka Gålstad 1, 532 96 Skara
Sammanfattat omdöme
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Gålstads Plåtslageri AB
Gålstads Plåtslageri AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Fler tjänster
Hela listan med tjänster som Gålstads Plåtslageri AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer
- 202117,3 Mkr
- 202213,6 Mkr
- 202315,0 Mkr
- 202411,4 Mkr
- 202514,7 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 202114 st
- 202214 st
- 202312 st
- 202412 st
- 202512 st
NyckeltalVerifierat
Räkenskapsår 2025 | Slutar 08/31
- Omsättning
- 14 663 tkr
- Resultat efter finansnetto
- 2 185 tkr
- Årets resultat
- 1 014 tkr
- Summa tillgångar
- 5 534 tkr
- Summa skulder
- 5 351 tkr
- Eget kapital
- 183 tkr
- Soliditet
- 3.3 %
- Anställda
- 12
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
3.3 %
Svag
Lägre buffert, värt att fråga om ekonomisk historik vid större projekt.
Kassalikviditet
1.0
Svag
Kan ha tajt likviditet, be gärna om referenser för pågående projekt.
Vinstmarginal
14.9 %
Mycket stark
Hög lönsamhet, ett tecken på ett välskött och effektivt bolag.
Revisor
Stefan Peter Mikael Malmberg
Koncernmoder
4 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.
- Gålstads Plåtslageri ABKoncernmoderDetta bolag556912-3853Skara · Plåtslageri
- Jäla Plåtslageri AB559022-5040Skara · Plåtslagare
- Jäla Plåtslageri AB559022-5040Falköping · Plåtslageri
- TJ Tak och Fasad AB556670-6056Skara · Ventilation
Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Gålstads Plåtslageri AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.
Verifiering & certifikat
PVF-medlemskap
- Medlemskap
- PVF Plåt & Vent Företagen
- Kontaktperson
- Simon Persson
- Befattning
- Plats-, filialchef /-ansvarig
- Organisationsnummer
- 556912-3853
Certifikat & behörigheter
PVF
Plåt & Ventföretagen
Medlem
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
PVF
Plåt & Ventföretagen
medlemskap
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
PVF
Plåt & Ventföretagen
Medlemskap
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Aktiebolaget ska bedriva plåtslageri, handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Näringsgren (SNI)
Takarbeten av plåt
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Gålstads Plåtslageri AB
- Vad gör Gålstads Plåtslageri AB?
- Gålstads Plåtslageri AB är verksamt inom plåtslageri med utgångspunkt i Skara i Västra Götalands län. Företaget arbetar bland annat med byggnadsplåt, plåtarbeten, ventilation, plåtslageri, tak och byggmästare.
- Var finns Gålstads Plåtslageri AB?
- Gålstads Plåtslageri AB har sin verksamhet i Skara i Västra Götalands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Gålstads Plåtslageri AB?
- Företaget utför byggnadsplåt, plåtarbeten, ventilation, plåtslageri, tak och byggmästare för kunder i och omkring Skara. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Har Gålstads Plåtslageri AB behörigheter eller certifikat?
- Ja. På profilen redovisas Plåt- & Ventföretagen, Medlem i PVF Plåt & Vent Företagen, Medlem i Plåt & Ventföretagen och Medlem i Plåt och Ventföretagen. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
- Är Gålstads Plåtslageri AB ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556912-3853 och har varit verksamt sedan 2012.
- Hur stort är Gålstads Plåtslageri AB?
- Gålstads Plåtslageri AB har 11 till 50 anställda och en omsättning på 17.28 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Gålstads Plåtslageri AB?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Gålstads Plåtslageri AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.