Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Registrerade auktoriseringar
Certifikat och behörigheter från offentliga register
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB (EBAB) är teknikkonsulter inom elkraft, belysning, tele, data, samband och automation. Företaget erbjuder tjänster som utredning, projektering, el- och elkraftskonstruktion, ljusdesign, besiktning samt utbildning för både fastigheter, infrastruktur och samhällsviktiga…
Serviceområden
Registrerad adress
Kolvgatan 1 A, 65341 Karlstad
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB
Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Fler tjänster
Hela listan med tjänster som Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer
- 20212,68 Mkr
- 20222,72 Mkr
- 20233,04 Mkr
- 20243,31 Mkr
- 20253,65 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 20212 st
- 20222 st
- 20232 st
- 20242 st
- 20252 st
NyckeltalVerifieratVäxande företag
Räkenskapsår 2025 | Slutar 06/30
- Omsättning
- 3 654 tkr
- Resultat efter finansnetto
- 282 tkr
- Årets resultat
- 356 tkr
- Summa tillgångar
- 4 448 tkr
- Summa skulder
- 953 tkr
- Eget kapital
- 3 495 tkr
- Soliditet
- 78.6 %
- Anställda
- 2
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
83.6 %
Mycket stark
Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.
Kassalikviditet
3.2
Mycket stark
Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.
Vinstmarginal
7.7 %
God
Rimlig lönsamhet i linje med branschsnittet.
Revisor
Olof Björn Christer Elfgren
Bifirmor
Del av Elektrotekniska Byrån Group-koncernen
2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.
- Elektrotekniska Byrån Group Sweden ABKoncernmoder556711-9739
- Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige ABDetta bolag556641-5401Karlstad · Byggkonsult & besiktning
Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.
Verifiering & certifikat
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom områdena el, elkraft, automation telesystem och datakommunikation, konsultverksamhet inom utbildning och organisationsutveckling, handel med och förvaltning av fast egendom, aktier, obligationer och andra värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Näringsgren (SNI)
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB
- Vad gör Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB?
- Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB är verksamt inom byggkonsult & besiktning med utgångspunkt i Karlstad i Värmlands län. Företaget arbetar bland annat med projektledning, byggledning, rådgivning, projektering, kulturbelysning och konsulter.
- Var finns Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB?
- Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB har sin verksamhet i Karlstad i Värmlands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB?
- Företaget utför projektledning, byggledning, rådgivning, projektering, kulturbelysning och konsulter för kunder i och omkring Karlstad. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Har Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB behörigheter eller certifikat?
- Ja. På profilen redovisas BUI. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
- Är Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556641-5401 och har varit verksamt sedan 2003.
- Hur stort är Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB?
- Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 2.68 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Elektrotekniska Byrån Konsult i Sverige AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.