1/2

Ekströms Glasmästeri Aktiebolag

Aktivt bolag
Segeltorp·Glas
Sedan1960· 66 år32anställdaOrg.nr556075-6255

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Ekströms Glasmästeri AB grundades 1960 och är ett företag inom glasmästeri och glas baserat i Segeltorp, Stockholms län. Verksamheten har 32 anställda och företaget är medlemmar hos Göteborgs Byggmästareförening, vilket innebär en koppling till branschens organiserade byggföretag.

Serviceområden

SegeltorpStockholms län

Registrerad adress

Smista Allé 28, 14174 Segeltorp

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar Ekströms Glasmästeri Aktiebolag

Låst

Ekströms Glasmästeri Aktiebolag har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Glasmästeri
2Fönster & glaspartier
3Säkerhetsglas

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som Ekströms Glasmästeri Aktiebolag erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

  • 202165,7 Mkr
  • 202270,8 Mkr
  • 202379,9 Mkr
  • 202480,6 Mkr
  • 202575,0 Mkr
202575,0 Mkr−6,9 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 202133 st
  • 202232 st
  • 202333 st
  • 202434 st
  • 202532 st

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31

Omsättning
74 999 tkr
Resultat efter finansnetto
5 364 tkr
Årets resultat
4 205 tkr
Summa tillgångar
27 285 tkr
Summa skulder
9 961 tkr
Eget kapital
17 324 tkr
Soliditet
63.5 %
Anställda
32

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

65.3 %

Mycket stark

Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.

Kassalikviditet

2.9

Mycket stark

Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.

Vinstmarginal

7.2 %

God

Rimlig lönsamhet i linje med branschsnittet.

Revisor

Carl Joakim Nyman

Del av Glasmästerigruppen i Norden-koncernen

3 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.

Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Ekströms Glasmästeri Aktiebolag, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

GBF

Medlem i Glasbranschföreningen

Medlem

Kontroll
Kontrollerad mot register

MTK-auktoriserad

MTK-auktoriserad

Auktorisation

Kontroll
Kontrollerad mot register

HVK

Medlem i Hantverkarna Stockholm

Medlem

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolagets verksamhet är glasmästeri, bilglas samt därmed förenlig entreprenadverksamhet. Därutöver ska bolaget äga och förvalta värdepapper samt fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

43342

Glasmästeriarbeten

Branscher & sökord

Glasarbeten

Team & organisation

Styrelse & ledning

Robert Arne SvanströmVerkställande direktör
Bengt Oscar Thomas SvenowOrdförande
Sofia Maria LundbergLedamot

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Ekströms Glasmästeri Aktiebolag

Vad gör Ekströms Glasmästeri Aktiebolag?
Ekströms Glasmästeri Aktiebolag är verksamt inom glas med utgångspunkt i Segeltorp i Stockholms län. Företaget arbetar bland annat med glasmästeri, fönster & glaspartier, säkerhetsglas, balkonginglasning, blyglasning/konstglas och brandskyddsglas.
Var finns Ekströms Glasmästeri Aktiebolag?
Ekströms Glasmästeri Aktiebolag har sin verksamhet i Segeltorp i Stockholms län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Ekströms Glasmästeri Aktiebolag?
Företaget utför glasmästeri, fönster & glaspartier, säkerhetsglas, balkonginglasning, blyglasning/konstglas och brandskyddsglas för kunder i och omkring Segeltorp. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har Ekströms Glasmästeri Aktiebolag behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas GBF, Medlem i Glasbranschföreningen, MTK-auktoriserad och Medlem i Hantverkarna Stockholm. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är Ekströms Glasmästeri Aktiebolag ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556075-6255 och har varit verksamt sedan 1960.
Hur stort är Ekströms Glasmästeri Aktiebolag?
Ekströms Glasmästeri Aktiebolag har 11 till 50 anställda och en omsättning på 65.65 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Ekströms Glasmästeri Aktiebolag?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Smista Allé 28, 14174 Segeltorp

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Ekströms Glasmästeri Aktiebolag tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

Ekströms Glasmästeri Aktiebolag logotyp
Ekströms Glasmästeri Aktiebolag
Glas | Segeltorp