1/4

Callenberg Group AB

Aktivt bolag
Göteborg·Elektriker
Sedan2005· 21 årOrg.nr556676-2836

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Callenberg Group AB grundades 2005 i Göteborg, Västra Götalands län, och verkar inom elinstallationer samt byggmästeri. Företaget är registrerat hos Elsäkerhetsverket, vilket innebär att de uppfyller lagstadgade krav för att lagligt utföra elinstallationsarbete.

Serviceområden

GöteborgVästra Götalands län

Registrerad adress

Box 8833, 40271 Göteborg

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar Callenberg Group AB

Låst

Callenberg Group AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Elinstallation
2Elservice
3Felsökning el

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som Callenberg Group AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2020 till 2024 · klicka på ett år för detaljer

  • 202022,2 Mkr
  • 202117,8 Mkr
  • 202223,4 Mkr
  • 202327,7 Mkr
  • 202425,0 Mkr
202425,0 Mkr−9,7 % mot föregående år

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2024 | Slutar 12/31

Omsättning
24 996 tkr
Resultat efter finansnetto
27 481 tkr
Årets resultat
22 741 tkr
Summa tillgångar
477 634 tkr
Summa skulder
158 540 tkr
Eget kapital
319 094 tkr
Soliditet
66.8 %

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2024.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

66.8 %

Mycket stark

Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.

Kassalikviditet

2.0

Mycket stark

Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.

Vinstmarginal

109.9 %

Mycket stark

Hög lönsamhet, ett tecken på ett välskött och effektivt bolag.

Revisor

Anna Katarina Eklund

Bifirmor

Andersson & Callenberg ELCallenberg ElectroCallenberg EngineeringEl-Marine i Göteborg

Koncernmoder

2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia (+ 5 bolag till enligt registret).

Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Callenberg Group AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

Registrerat elföretag

Registrerat elföretag

Registrerad

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultation, konstruktion, service, programmering av elektriska styrsystem, tillverkning och installation av elektriska anläggningar inom el-tekniska området samt marina enheter. Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom genom hel- eller delägda bolag, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

43210

Elinstallationer

Branscher & sökord

ByggmästareElinstallationer

Team & organisation

Styrelse & ledning

Joseph John MullenOrdförande
Anders Magnus HanssonLedamot
Joseph John MullenLedamot

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Callenberg Group AB

Vad gör Callenberg Group AB?
Callenberg Group AB är verksamt inom elektriker med utgångspunkt i Göteborg i Västra Götalands län. Företaget arbetar bland annat med elinstallation, elservice, felsökning el och byggmästare.
Var finns Callenberg Group AB?
Callenberg Group AB har sin verksamhet i Göteborg i Västra Götalands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Callenberg Group AB?
Företaget utför elinstallation, elservice, felsökning el och byggmästare för kunder i och omkring Göteborg. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har Callenberg Group AB behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas ESV. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är Callenberg Group AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556676-2836 och har varit verksamt sedan 2005.
Hur stort är Callenberg Group AB?
Callenberg Group AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 22.17 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Callenberg Group AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Callenberg Group AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

Callenberg Group AB logotyp
Callenberg Group AB
Elektriker | Göteborg