1/4

Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag

Aktivt bolag
Ludvika·Målare
5,0(1 omdömen)Sedan1989· 37 år48anställdaOrg.nr556377-8074

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Bröderna Thunströms Måleri AB grundades 1989 och är ett företag baserat i Ludvika, Dalarnas län. Företaget har 48 anställda och utför måleriarbeten samt verkar inom områdena målare, måleri och byggmästare. De är medlemmar hos Måleriföretagen i Sverige, vilket innebär att de följer branschens riktlinjer för kvalitet…

Serviceområden

LudvikaDalarnas län

Registrerad adress

Östra Storgatan 6, 771 50 Ludvika

Sammanfattat omdöme

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag

Låst

Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Badrumsrenovering
2Plattsättning
3Våtrum

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2022 till 2026 · klicka på ett år för detaljer

  • 202247,4 Mkr
  • 202369,7 Mkr
  • 202449,6 Mkr
  • 202550,8 Mkr
  • 202651,4 Mkr
202651,4 Mkr+1,1 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 202249 st
  • 202347 st
  • 202447 st
  • 202544 st
  • 202648 st

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2026 | Slutar 04/30

Omsättning
51 356 tkr
Resultat efter finansnetto
3 509 tkr
Årets resultat
3 720 tkr
Summa tillgångar
26 333 tkr
Summa skulder
14 574 tkr
Eget kapital
11 759 tkr
Soliditet
44.7 %
Anställda
48

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2026.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

56.5 %

Mycket stark

Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.

Kassalikviditet

1.7

Mycket stark

Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.

Vinstmarginal

6.8 %

God

Rimlig lönsamhet i linje med branschsnittet.

Revisor

Anders Mattias Ericson

Del av Bröderna Thunströms-koncernen

2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia (+ 1 bolag till enligt registret).

Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.

Verifiering & certifikat

GVK-auktorisering

Auktorisation
Keramik + Plast
Auktoriserad sedan
2006-04-27
Våtrumsanmälningar totalt
233
Våtrumsanmälningar senaste året
8
Senast anmälda våtrum
2026-06-05

Krav för GVK-auktorisationen

GVK ställer krav på både företaget och montörerna för att säkerställa fackmässiga våtrumsinstallationer. Kraven är en förutsättning för att bli och förbli GVK-auktoriserad.

  • Våtrumsarbeten utförs enligt GVK:s branschregler för tätskikt i våtrum.
  • Montörerna är anställda i det auktoriserade företaget och behöriga för det aktuella uppdraget.
  • Behörighet gäller plastmatta som yt- och/eller tätskikt, tätskikt under kakel och klinker, eller utökad behörighet för båda.
  • Varje montör har yrkesbevis eller motsvarande dokumenterad yrkeserfarenhet som grundutbildning.

Kraven följs upp löpande genom GVK:s återkommande stickprovskontroller, och behörigheterna förnyas vart femte år genom fortbildning.

Certifikat & behörigheter

BKR

Byggkeramikrådet

Behörig

Kontroll
Kontrollerad mot register

Måleriföretagen i Sverige

Måleriföretagen i Sverige

Medlem

Kontroll
Kontrollerad mot register

GVK, Svensk Våtrumskontro…

GVK, Svensk Våtrumskontroll

medlemskap

Kontroll
Kontrollerad mot register

BYG

Byggföretagen

medlem

Kontroll
Kontrollerad mot register

GVK, Svensk Våtrumskontro…

GVK, Svensk Våtrumskontroll

Auktorisation

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget skall bedriva måleri och rallyverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

43341

Måleriarbeten

Huvudbransch
43330

Golv- och väggbeläggningsarbeten

Branscher & sökord

ByggmästareMåleriarbeten

Team & organisation

Styrelse & ledning

Dan Thomas ThunströmVerkställande direktör
Leif Mikael ThunströmOrdförande
Åse Marie SneenLedamot

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag

Vad gör Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag?
Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag är verksamt inom målare med utgångspunkt i Ludvika i Dalarnas län. Företaget arbetar bland annat med badrumsrenovering, plattsättning, våtrum, behörigt företag enligt bbv, måleri och bygg.
Var finns Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag?
Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag har sin verksamhet i Ludvika i Dalarnas län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag?
Företaget utför badrumsrenovering, plattsättning, våtrum, behörigt företag enligt bbv, måleri och bygg för kunder i och omkring Ludvika. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas BKR, Behörig, Medlem i Måleriföretagen, MVK-auktoriserad våtrumsmålare, Medlem i Byggföretagen och GVK-auktoriserat företag. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556377-8074 och har varit verksamt sedan 1989.
Hur stort är Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag?
Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag har 11 till 50 anställda och en omsättning på 47.38 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Östra Storgatan 6, 771 50 Ludvika

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

BT
Bröderna Thunströms Måleri Aktiebolag
Målare | Ludvika