1/4

Almstigens Bygginvest AB

Aktivt bolag
Uppsala·Byggkonsult
Sedan2010· 16 år4anställdaOrg.nr556817-2653

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Almstigens Bygginvest AB är ett företag i Uppsala som verkar inom bygg och entreprenad. Företaget är medlem hos branschorganisationen Byggföretagen, vilket innebär att de är anslutna till ett kollektivavtal och förbinder sig att följa branschens krav på schyssta villkor och säkra arbetsplatser.

Serviceområden

UppsalaUppsala län

Registrerad adress

Almstigen 1, 75653 Uppsala

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar Almstigens Bygginvest AB

Låst

Almstigens Bygginvest AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Byggkonstruktör
2Byggteknikkonsult
3Teknisk konsult

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som Almstigens Bygginvest AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

  • 202123,1 Mkr
  • 202240,0 Mkr
  • 202319,7 Mkr
  • 20246,95 Mkr
  • 202515,4 Mkr
202515,4 Mkr+121,3 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 20214 st
  • 20225 st
  • 20235 st
  • 20244 st
  • 20254 st

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2025 | Slutar 08/31

Omsättning
15 375 tkr
Resultat efter finansnetto
11 tkr
Årets resultat
11 tkr
Summa tillgångar
3 274 tkr
Summa skulder
1 737 tkr
Eget kapital
1 537 tkr
Soliditet
46.9 %
Anställda
4

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

47.0 %

Mycket stark

Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.

Kassalikviditet

1.9

Mycket stark

Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.

Vinstmarginal

0.1 %

Svag

Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.

Revisor

Alexander Per Gustaf Laurén

Del av Sunnersta-koncernen

2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.

Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Almstigens Bygginvest AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

BYG

Byggföretagen

medlem

Utfärdat
2018
Kontroll
Kontrollerad mot register

BYG

Byggföretagen

avtal

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolagets verksamhet är handel med och förvaltning av värdepapper, förvaltning av fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

71121

Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik

Branscher & sökord

Byggentreprenader-InfrastrukturKonsulterTeknikkonsulter

Team & organisation

Styrelse & ledning

Jan Åke StegrellLedamot
Eva Mathilda StegrellSuppleant
Alexander Per Gustaf LaurénHuvudansvarig revisor

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Almstigens Bygginvest AB

Vad gör Almstigens Bygginvest AB?
Almstigens Bygginvest AB är verksamt inom byggkonsult med utgångspunkt i Uppsala i Uppsala län. Företaget arbetar bland annat med byggkonstruktör, byggteknikkonsult, teknisk konsult, tekniska konsulter, byggkonsult och entreprenad.
Var finns Almstigens Bygginvest AB?
Almstigens Bygginvest AB har sin verksamhet i Uppsala i Uppsala län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Almstigens Bygginvest AB?
Företaget utför byggkonstruktör, byggteknikkonsult, teknisk konsult, tekniska konsulter, byggkonsult och entreprenad för kunder i och omkring Uppsala. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har Almstigens Bygginvest AB behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas Medlem i Byggföretagen och avtal. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är Almstigens Bygginvest AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556817-2653 och har varit verksamt sedan 2010.
Hur stort är Almstigens Bygginvest AB?
Almstigens Bygginvest AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 23.07 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Almstigens Bygginvest AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Almstigen 1, 75653 Uppsala

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Almstigens Bygginvest AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

AB
Almstigens Bygginvest AB
Byggkonsult | Uppsala