Umeå Solceller AB
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Auktoriseringar
Inga certifikat eller behörigheter registrerade än
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Umeå Solceller AB grundades 2022 och erbjuder helhetslösningar inom solenergi samt installation av solpaneler, batterilagring och växelriktare i Västerbotten. Företaget levererar system anpassade för det skandinaviska klimatet till både privatpersoner och företag. Genom egen byggkompetens utförs även takarbeten och…
Serviceområden
Registrerad adress
Verkstadsgatan 5, 90432 Umeå
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Umeå Solceller AB
Umeå Solceller AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2023 till 2025 · klicka på ett år för detaljer
- 20230,00 Mkr
- 20240,00 Mkr
- 20250,46 Mkr
NyckeltalVerifierat
Räkenskapsår 2025 | Slutar 08/31
- Omsättning
- 456 tkr
- Resultat efter finansnetto
- 149 tkr
- Årets resultat
- 91 tkr
- Summa tillgångar
- 261 tkr
- Summa skulder
- 149 tkr
- Eget kapital
- 112 tkr
- Soliditet
- 42.9 %
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
53.9 %
Mycket stark
Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.
Kassalikviditet
2.3
Mycket stark
Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.
Vinstmarginal
32.7 %
Mycket stark
Hög lönsamhet, ett tecken på ett välskött och effektivt bolag.
Verifiering & certifikat
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Bolaget ska bedriva försäljning och montage av fönster och därmed förenlig verksamhet.
Näringsgren (SNI)
Elinstallationer
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Umeå Solceller AB
- Vad gör Umeå Solceller AB?
- Umeå Solceller AB är verksamt inom solceller med utgångspunkt i Umeå i Västerbottens län. Företaget arbetar bland annat med byggmästare och elinstallation.
- Var finns Umeå Solceller AB?
- Umeå Solceller AB har sin verksamhet i Umeå i Västerbottens län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Umeå Solceller AB?
- Företaget utför byggmästare och elinstallation för kunder i och omkring Umeå. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Är Umeå Solceller AB ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 559379-9066 och har varit verksamt sedan 2022.
- Hur stort är Umeå Solceller AB?
- Umeå Solceller AB har 1 till 10 anställda. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Umeå Solceller AB?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Umeå Solceller AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.