Stolpens Staket & Grind AB
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Auktoriseringar
Inga certifikat eller behörigheter registrerade än
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Stolpens Staket & Grind AB är baserat i Svenljunga och erbjuder helhetslösningar för utomhusmiljöer i hela Sverige. Företaget specialiserar sig på tillverkning och montering av underhållsfria smålandsstaket, gärdesgårdar, grindar och vindskydd, samt utför trädfällning och röjning. Verksamheten grundades 2021 och…
Serviceområden
Registrerad adress
C/O Lotta Ovesson, Brokvarn Nyskog 2, 51293 Svenljunga
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Stolpens Staket & Grind AB
Stolpens Staket & Grind AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Fler tjänster
Hela listan med tjänster som Stolpens Staket & Grind AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer
- 20210,68 Mkr
- 20221,65 Mkr
- 20232,10 Mkr
- 20242,26 Mkr
- 20253,06 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 20211 st
- 20222 st
- 20233 st
- 20243 st
- 20253 st
NyckeltalVerifieratVäxande företag
Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31
- Omsättning
- 3 057 tkr
- Resultat efter finansnetto
- 88 tkr
- Årets resultat
- 55 tkr
- Summa tillgångar
- 922 tkr
- Summa skulder
- 780 tkr
- Eget kapital
- 142 tkr
- Soliditet
- 15.4 %
- Anställda
- 3
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
18.9 %
Svag
Lägre buffert, värt att fråga om ekonomisk historik vid större projekt.
Kassalikviditet
1.6
Mycket stark
Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.
Vinstmarginal
2.9 %
Svag
Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.
Verifiering & certifikat
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Uppsättning av smålandsstaket, gärdesgård, staket och stängsel. Montering Av grindar. Förädling av råmaterial t.ex. barkning av slanor. Tillverkning av grindar, röjning och anläggning i samband med staketuppstättning. Bortforsling av gammalt staket
Näringsgren (SNI)
Andra bygginstallationer
HuvudbranschAllmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
Anläggningsarbeten för el
Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier
Mark- och grundarbeten
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Stolpens Staket & Grind AB
- Vad gör Stolpens Staket & Grind AB?
- Stolpens Staket & Grind AB är verksamt inom markarbete med utgångspunkt i Svenljunga i Västra Götalands län. Företaget arbetar bland annat med byggmästare, entreprenörer, elinstallation, trävaror, producenter och markarbete.
- Var finns Stolpens Staket & Grind AB?
- Stolpens Staket & Grind AB har sin verksamhet i Svenljunga i Västra Götalands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Stolpens Staket & Grind AB?
- Företaget utför byggmästare, entreprenörer, elinstallation, trävaror, producenter och markarbete för kunder i och omkring Svenljunga. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Är Stolpens Staket & Grind AB ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 559323-6283 och har varit verksamt sedan 2021.
- Hur stort är Stolpens Staket & Grind AB?
- Stolpens Staket & Grind AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 0.68 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Stolpens Staket & Grind AB?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Stolpens Staket & Grind AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.