1/3

Rivall AB

Aktivt bolag
Gävle·Sanering
Sedan2022· 4 år8anställdaOrg.nr559364-3447

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Rivall AB är ett företag i Gävle, Gävleborgs län, som grundades 2022 och har 8 anställda. Företaget verkar inom rivningsarbeten, bygg och entreprenad. De är medlemmar hos Byggföretagen, vilket innebär att de är ett registrerat byggföretag som följer branschens kollektivavtal och regler.

Serviceområden

GävleGävleborgs län

Registrerad adress

Norra Skeppargatan 4, 803 20 Gävle, 803 20 Gävle

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar Rivall AB

Låst

Rivall AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Byggentreprenad
2Om- & tillbyggnad
3Renovering

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som Rivall AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2022 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

  • 20220,44 Mkr
  • 20231,15 Mkr
  • 20244,82 Mkr
  • 202511,4 Mkr
202511,4 Mkr+136,3 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 20222 st
  • 20232 st
  • 20243 st
  • 20258 st

NyckeltalVerifieratVäxande företag

Räkenskapsår 2025 | Slutar 08/31

Omsättning
11 385 tkr
Resultat efter finansnetto
38 tkr
Årets resultat
95 tkr
Summa tillgångar
3 059 tkr
Summa skulder
2 668 tkr
Eget kapital
391 tkr
Soliditet
12.8 %
Anställda
8

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

12.8 %

Svag

Lägre buffert, värt att fråga om ekonomisk historik vid större projekt.

Kassalikviditet

1.0

Svag

Kan ha tajt likviditet, be gärna om referenser för pågående projekt.

Vinstmarginal

0.3 %

Svag

Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.

Revisor

Johan Olof Kristofer Hultman

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

BYG

Byggföretagen

medlem

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Rivall Ab skall bedriva verksamhet inom rivning & allservice såsom rivningsarbeten åt bygg-, fastighetsbolag & privatpersoner. Man kommer främst arbeta mot andra företag på den lokala marknaden. Vanliga uppdrag kommer var lägenhetsrivning, bilnings arbeten, röt- & fuktskador.

Näringsgren (SNI)

43110

Rivning av hus och byggnader

Branscher & sökord

Rivningsarbeten

Team & organisation

Styrelse & ledning

Oliver Gustav FrykmanVerkställande direktör
Oliver Gustav FrykmanOrdförande
Oliver Gustav FrykmanLedamot

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Rivall AB

Vad gör Rivall AB?
Rivall AB är verksamt inom sanering med utgångspunkt i Gävle i Gävleborgs län. Företaget arbetar bland annat med byggentreprenad, om- & tillbyggnad, renovering, rivning & sanering, håltagning och miljösanering.
Var finns Rivall AB?
Rivall AB har sin verksamhet i Gävle i Gävleborgs län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Rivall AB?
Företaget utför byggentreprenad, om- & tillbyggnad, renovering, rivning & sanering, håltagning och miljösanering för kunder i och omkring Gävle. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har Rivall AB behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas BYG och Medlem i Byggföretagen. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är Rivall AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 559364-3447 och har varit verksamt sedan 2022.
Hur stort är Rivall AB?
Rivall AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 0.44 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Rivall AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Norra Skeppargatan 4, 803 20 Gävle, 803 20 Gävle

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Rivall AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

Rivall AB logotyp
Rivall AB
Sanering | Gävle