1/4

PortGiganten AB

Aktivt bolag
Hjälteby·Elektriker
4,9(13 omdömen)Sedan2004· 22 år1anställdaOrg.nr556656-0115

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Portgiganten AB är ett företag grundat 2004 i Hjälteby, Västra Götalands län, med en anställd. Företaget arbetar inom elinstallation och är registrerat hos Elsäkerhetsverket, vilket innebär att det uppfyller lagstadgade krav för att utföra elinstallationsarbete.

Serviceområden

HjältebyVästra Götalands län

Registrerad adress

Hammar 28, 47172 Hjälteby

Sammanfattat omdöme

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar PortGiganten AB

Låst

PortGiganten AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Elinstallation
2Elservice
3Felsökning el

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som PortGiganten AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

  • 20215,21 Mkr
  • 20225,26 Mkr
  • 20233,06 Mkr
  • 20242,55 Mkr
  • 20251,88 Mkr
20251,88 Mkr−26,3 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 20212 st
  • 20222 st
  • 20232 st
  • 20241 st
  • 20251 st

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31

Omsättning
1 877 tkr
Resultat efter finansnetto
24 tkr
Årets resultat
24 tkr
Summa tillgångar
454 tkr
Summa skulder
284 tkr
Eget kapital
170 tkr
Soliditet
37.4 %
Anställda
1

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

37.4 %

God

En sund kapitalbas som ger stabilitet i vardagen.

Kassalikviditet

1.4

God

Klarar sina kortfristiga skulder utan problem.

Vinstmarginal

1.3 %

Svag

Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

Registrerat elföretag

Registrerat elföretag

Registrerad

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget skall bedriva försäljning , installation, teknisk konsultation och rådgivning av garageportar och närliggande produkter till husets entré och garage, samt därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

71121

Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik

Branscher & sökord

Byggentreprenader-InfrastrukturKonsulterTeknikkonsulter

Team & organisation

Styrelse & ledning

Jan Olof Gunnar BondessonLedamot
Monika Ann-Charlott BondessonSuppleant

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om PortGiganten AB

Vad gör PortGiganten AB?
PortGiganten AB är verksamt inom elektriker med utgångspunkt i Hjälteby i Västra Götalands län. Företaget arbetar bland annat med elinstallation, elservice, felsökning el, byggkonstruktör, byggteknikkonsult och teknisk konsult.
Var finns PortGiganten AB?
PortGiganten AB har sin verksamhet i Hjälteby i Västra Götalands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder PortGiganten AB?
Företaget utför elinstallation, elservice, felsökning el, byggkonstruktör, byggteknikkonsult och teknisk konsult för kunder i och omkring Hjälteby. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har PortGiganten AB behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas ESV. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är PortGiganten AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556656-0115 och har varit verksamt sedan 2004.
Hur stort är PortGiganten AB?
PortGiganten AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 5.21 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag PortGiganten AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Hammar 28, 47172 Hjälteby

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

PortGiganten AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

PA
PortGiganten AB
Elektriker | Hjälteby