1/4

Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag

Aktivt bolag
Öjebyn·Markarbete
Sedan2009· 17 år2anställdaOrg.nr556796-5479

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Auktoriseringar

Inga certifikat eller behörigheter registrerade än

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag är ett företag baserat i Öjebyn som ägs av bröderna Peter och Robert Lundström. Verksamheten fokuserar främst på isolering med lösull för energibesparing och förbättrat inomhusklimat. Därutöver utför företaget olika typer av entreprenadarbeten, såsom schaktning, dränering och…

Serviceområden

ÖjebynNorrbottens län

Registrerad adress

Hammarvägen 29, 94336 Öjebyn

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag

Låst

Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Byggmästare
2Isoleringsentreprenörer
3Markarbete

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

  • 20214,22 Mkr
  • 20226,35 Mkr
  • 20236,25 Mkr
  • 20245,32 Mkr
  • 20255,71 Mkr
20255,71 Mkr+7,3 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 20212 st
  • 20222 st
  • 20232 st
  • 20242 st
  • 20252 st

NyckeltalVerifieratVäxande företag

Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31

Omsättning
5 713 tkr
Resultat efter finansnetto
54 tkr
Årets resultat
42 tkr
Summa tillgångar
3 110 tkr
Summa skulder
2 184 tkr
Eget kapital
926 tkr
Soliditet
29.8 %
Anställda
2

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

31.1 %

God

En sund kapitalbas som ger stabilitet i vardagen.

Kassalikviditet

1.9

Mycket stark

Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.

Vinstmarginal

0.9 %

Svag

Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.

Revisor

Maria Madeleine Lundström

Verifiering & certifikat

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget ska utföra lösullsisolerings- och markentreprenadarbeten, uthyrning av personal samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

43230

Installation av isolering

Huvudbransch
43120

Mark- och grundarbeten

Branscher & sökord

ByggmästareEntreprenörerIsoleringsentreprenörer

Team & organisation

Styrelse & ledning

John Peter LundströmVerkställande direktör
John Peter LundströmLedamot
Lars Robert LundströmSuppleant

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag

Vad gör Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag?
Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag är verksamt inom markarbete med utgångspunkt i Öjebyn i Norrbottens län. Företaget arbetar bland annat med byggmästare, isoleringsentreprenörer och markarbete.
Var finns Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag?
Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag har sin verksamhet i Öjebyn i Norrbottens län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag?
Företaget utför byggmästare, isoleringsentreprenörer och markarbete för kunder i och omkring Öjebyn. Du kan begära offert direkt via profilen.
Är Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556796-5479 och har varit verksamt sedan 2009.
Hur stort är Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag?
Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag har 1 till 10 anställda och en omsättning på 4.22 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Hammarvägen 29, 94336 Öjebyn

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

PT
Piteå Teknik & Entreprenad Aktiebolag
Markarbete | Öjebyn