1/4

PineCloud AB

Aktivt bolag
Hörnefors·Arkitekt
Sedan2011· 15 år1anställdaOrg.nr556866-8064

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

PineCloud AB är ett arkitektföretag baserat i Hönefors, Västerbotten. Företaget är medlem och registrerat hos branschorganisationen Sveriges Arkitekter, vilket innebär att verksamheten följer organisationens yrkesetiska riktlinjer och kvalitetskrav.

Serviceområden

HörneforsStockholms län

Registrerad adress

Norrbyn 353, 90571 Hörnefors

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar PineCloud AB

Låst

PineCloud AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Arkitektritningar
2Bygglovshandlingar
3Husarkitekt

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som PineCloud AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

  • 20210,49 Mkr
  • 20220,67 Mkr
  • 20230,42 Mkr
  • 20240,25 Mkr
  • 20250,10 Mkr
20250,10 Mkr−60 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 20211 st
  • 20221 st
  • 20231 st
  • 20241 st
  • 20251 st

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31

Omsättning
104 tkr
Resultat efter finansnetto
−76 tkr
Årets resultat
−76 tkr
Summa tillgångar
115 tkr
Summa skulder
60 tkr
Eget kapital
55 tkr
Soliditet
47.8 %
Anställda
1

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

47.8 %

Mycket stark

Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.

Kassalikviditet

1.6

Mycket stark

Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.

Vinstmarginal

-73.1 %

Svag

Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

ARK

Sveriges Arkitekter

Medlemskap

Kontroll
Kontrollerad mot register

ARK

Sveriges Arkitekter

Specialitet

Kontroll
Kontrollerad mot register

RISE Research Institutes…

RISE Research Institutes of Sweden

Personcertifiering

Certifikatsnr
C004888
Giltigt t.o.m.
2030-03-20
Kontroll
Kontrollerad mot register

Rise-Person

Rise-Person

register

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget erbjuder tjänster inom arkitektur, inredning och formgivning och därmed förenlig verksamhet. Aktiebolaget ska även bedriva 'inköp/försäljning av fastigheter, inredning, konst, antikviteter och därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

71110

Arkitektverksamhet

Branscher & sökord

Arkitekter

Team & organisation

Styrelse & ledning

Lars Arne Klockhoff LindahlVerkställande direktör
Lars Arne Klockhoff LindahlOrdförande
Siri Maria HallLedamot

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om PineCloud AB

Vad gör PineCloud AB?
PineCloud AB är verksamt inom arkitekt med utgångspunkt i Hörnefors i Stockholms län. Företaget arbetar bland annat med arkitektritningar, bygglovshandlingar, husarkitekt, nybyggnation & tillbyggnad, projektering och byggnadsvård.
Var finns PineCloud AB?
PineCloud AB har sin verksamhet i Hörnefors i Stockholms län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder PineCloud AB?
Företaget utför arkitektritningar, bygglovshandlingar, husarkitekt, nybyggnation & tillbyggnad, projektering och byggnadsvård för kunder i och omkring Hörnefors. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har PineCloud AB behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas Ansluten till Sveriges Arkitekters Företagarservice, Arkitekt (byggnad) och KUL - Sakkunnig avseende Kulturvärden. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är PineCloud AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556866-8064 och har varit verksamt sedan 2011.
Hur stort är PineCloud AB?
PineCloud AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 0.49 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag PineCloud AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Norrbyn 353, 90571 Hörnefors

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

PineCloud AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

PA
PineCloud AB
Arkitekt | Hörnefors