1/3

PC Sol & Tak AB

Aktivt bolag
Nyköping·Tak
Sedan2025· 1 år1anställdaOrg.nr559530-0376

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Auktoriseringar

Inga certifikat eller behörigheter registrerade än

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

PC Sol & Tak AB levererar helhetslösningar inom takbyte, plåtslageri samt installation av solceller och batterier. Företaget utför takläggning med material som betong, tegel och plåt samt tillverkar egna plåtdetaljer. Verksamheten har sitt säte i Nyköping och erbjuder sina tjänster till villor och fastigheter med…

Serviceområden

NyköpingSödermanlands län

Registrerad adress

C/O Peter Cypriansen, Blåsarevägen 36, 61157 Nyköping

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar PC Sol & Tak AB

Låst

PC Sol & Tak AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Byggmästare
2Takbeläggningar
3Takarbeten

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som PC Sol & Tak AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31

Omsättning
1 940 tkr
Resultat efter finansnetto
−52 tkr
Årets resultat
−52 tkr
Summa tillgångar
657 tkr
Summa skulder
684 tkr
Eget kapital
−27 tkr
Soliditet
-4.1 %
Anställda
1

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

-4.1 %

Svag

Lägre buffert, värt att fråga om ekonomisk historik vid större projekt.

Kassalikviditet

1.6

Mycket stark

Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.

Vinstmarginal

-2.7 %

Svag

Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.

Verifiering & certifikat

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget skall bedriva försäljning av tak, takrenoveringar, solceller samt byggnadsarbeten därtill förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

43412

Takarbeten av andra material än plåt

Huvudbransch
43411

Takarbeten av plåt

Branscher & sökord

ByggmästarePlåtslagerierTakarbetenTakbeläggningar

Team & organisation

Styrelse & ledning

Anders Peter CypriansenVerkställande direktör
Anders Peter CypriansenLedamot
Måns Anders CypriansenSuppleant

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om PC Sol & Tak AB

Vad gör PC Sol & Tak AB?
PC Sol & Tak AB är verksamt inom tak med utgångspunkt i Nyköping i Södermanlands län. Företaget arbetar bland annat med byggmästare, takbeläggningar, takarbeten och plåtslageri.
Var finns PC Sol & Tak AB?
PC Sol & Tak AB har sin verksamhet i Nyköping i Södermanlands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder PC Sol & Tak AB?
Företaget utför byggmästare, takbeläggningar, takarbeten och plåtslageri för kunder i och omkring Nyköping. Du kan begära offert direkt via profilen.
Är PC Sol & Tak AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 559530-0376 och har varit verksamt sedan 2025.
Hur stort är PC Sol & Tak AB?
PC Sol & Tak AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 1.94 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag PC Sol & Tak AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

C/O Peter Cypriansen, Blåsarevägen 36, 61157 Nyköping

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

PC Sol & Tak AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

PS
PC Sol & Tak AB
Tak | Nyköping