1/3

Nya Olsson Spårservice AB

Aktivt bolag
Ödeshög·Byggmästare
Sedan2015· 11 år21anställdaOrg.nr559004-9754

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Nya Olsson Spårservice AB grundades 2015 och är ett företag baserat i Ödeshög, Östergötlands län, med 21 anställda. Företaget verkar inom bygg, entreprenad och som byggmästare. De är medlemmar hos branschorganisationen Byggföretagen, vilket innebär att de är anslutna till ett nätverk som arbetar för sund konkurrens…

Serviceområden

ÖdeshögÖstergötlands län

Registrerad adress

Mjölbyvägen 17, 59931 Ödeshög

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar vi

Låst

Nya Olsson Spårservice AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Byggentreprenad
2Om- & tillbyggnad
3Renovering

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som Nya Olsson Spårservice AB erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

202553,7 Mkr−15 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

NyckeltalVerifieratVäxande företag

Räkenskapsår 2025 | Slutar 12/31

Omsättning
53 681 tkr
Resultat efter finansnetto
2 116 tkr
Årets resultat
−135 tkr
Summa tillgångar
19 608 tkr
Summa skulder
15 454 tkr
Eget kapital
4 154 tkr
Soliditet
21.2 %
Anställda
21

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

43.5 %

Mycket stark

Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.

Kassalikviditet

1.4

God

Klarar sina kortfristiga skulder utan problem.

Vinstmarginal

3.9 %

God

Rimlig lönsamhet i linje med branschsnittet.

Revisor

Hans Oskar Olsson

Del av Harrysson Entreprenad Aktiebolag (HEAB)-koncernen

2 juridiska bolag i koncernen har profiler på Builvia.

Offertförfrågningar från den här sidan går alltid till Nya Olsson Spårservice AB, inte till andra bolag i koncernen. Besök respektive bolags profil för att kontakta dem direkt.

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

BYG

Byggföretagen

medlem

Utfärdat
2019
Kontroll
Kontrollerad mot register

BYG

Byggföretagen

avtal

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget ska bedriva underhåll, reparation och byggnation av järnväg och därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

42120

Anläggning av järnvägar och tunnelbanor

Branscher & sökord

ByggmästareEntreprenörerJärnvägsutrustningar, spårvägsutrustningar

Team & organisation

Styrelse & ledning

Jari Pentti Johannes OlssonExtern verkställande direktör
Per Thomas PiloOrdförande
Per Thomas PiloLedamot

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Nya Olsson Spårservice AB

Vad gör Nya Olsson Spårservice AB?
Nya Olsson Spårservice AB är verksamt inom byggmästare med utgångspunkt i Ödeshög i Östergötlands län. Företaget arbetar bland annat med byggentreprenad, om- & tillbyggnad, renovering, byggmästare och entreprenörer.
Var finns Nya Olsson Spårservice AB?
Nya Olsson Spårservice AB har sin verksamhet i Ödeshög i Östergötlands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Nya Olsson Spårservice AB?
Företaget utför byggentreprenad, om- & tillbyggnad, renovering, byggmästare och entreprenörer för kunder i och omkring Ödeshög. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har Nya Olsson Spårservice AB behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas BYG, Medlem i Byggföretagen och avtal. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är Nya Olsson Spårservice AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 559004-9754 och har varit verksamt sedan 2015.
Hur stort är Nya Olsson Spårservice AB?
Nya Olsson Spårservice AB har 11 till 50 anställda och en omsättning på 16.21 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Nya Olsson Spårservice AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

64/ 100

Okej

Sammanvägd bedömning från verifieringar, branschmedlemskap, erfarenhet och ekonomi.

Verifieringar60%
Branschmedlemskap100%
Erfarenhet100%
Ekonomi56%
Omdömen · Inga omdömen än0%
Företaget har tagit över sidan0%

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Mjölbyvägen 17, 59931 Ödeshög

Öppna vägbeskrivning i Google Maps

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

NO
Nya Olsson Spårservice AB
Byggmästare | Ödeshög

Nya Olsson Spårservice AB i korthet

Nya Olsson Spårservice AB finns på Builvia. Här ser du kontaktuppgifter och kan skicka en förfrågan om offert kostnadsfritt.