1/4

Kask Arkitekter Aktiebolag

Aktivt bolag
Stockholm·Arkitekt
Sedan1970· 56 år1anställdaOrg.nr556132-1125

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Registrerade auktoriseringar

Certifikat och behörigheter från offentliga register

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Kask Arkitekter Aktiebolag är ett Stockholmsbaserat arkitektföretag som grundades år 1970. Företaget har en anställd och bedriver verksamhet inom arkitektur.

Serviceområden

StockholmStockholms län

Registrerad adress

Danderydsgatan 18 Nb, 11426 Stockholm

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar Kask Arkitekter Aktiebolag

Låst

Kask Arkitekter Aktiebolag har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Husarkitekt
2Arkitektur
3Bygglovsritningar

Fler tjänster

Hela listan med tjänster som Kask Arkitekter Aktiebolag erbjuder visas när företaget tar över profilen.

Uppgradera sidan

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2020 till 2024 · klicka på ett år för detaljer

  • 20202,19 Mkr
  • 20211,69 Mkr
  • 20221,84 Mkr
  • 20231,56 Mkr
  • 20241,34 Mkr
20241,34 Mkr−14,1 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 20202 st
  • 20212 st
  • 20222 st
  • 20231 st
  • 20241 st

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2024 | Slutar 12/31

Omsättning
1 342 tkr
Resultat efter finansnetto
−379 tkr
Årets resultat
−379 tkr
Summa tillgångar
9 694 tkr
Summa skulder
8 186 tkr
Eget kapital
1 508 tkr
Soliditet
15.6 %
Anställda
1

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2024.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

15.6 %

Svag

Lägre buffert, värt att fråga om ekonomisk historik vid större projekt.

Kassalikviditet

0.1

Svag

Kan ha tajt likviditet, be gärna om referenser för pågående projekt.

Vinstmarginal

-28.2 %

Svag

Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.

Revisor

Magnus Urmas Prööm

Bifirmor

ALGUS KONSULTArcad-System

Verifiering & certifikat

Certifikat & behörigheter

INN

Medlem i Innovationsföretagen

Medlemskap

Kontroll
Kontrollerad mot register

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget skall driva konsulterande arkitektverksamhet, byggledning samt förvärv och förvaltning av fast egendom, utveckling av datorstyrd projekteringsmetodik och marknadsföring av dataprogram för byggbranschen, förmedling av kontakter mellan svenska'/inter= nationella och baltiska företag, utredning av etablerings- möjligheter för svenska'/internationella investerare i Baltikum.

Näringsgren (SNI)

71110

Arkitektverksamhet

Branscher & sökord

Arkitekter

Team & organisation

Styrelse & ledning

Hando KaskLedamot
Aime KaskSuppleant
Magnus Urmas PröömRevisor

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Kask Arkitekter Aktiebolag

Vad gör Kask Arkitekter Aktiebolag?
Kask Arkitekter Aktiebolag är verksamt inom arkitekt med utgångspunkt i Stockholm i Stockholms län. Företaget arbetar bland annat med husarkitekt, arkitektur, bygglovsritningar, projektering och arkitekter.
Var finns Kask Arkitekter Aktiebolag?
Kask Arkitekter Aktiebolag har sin verksamhet i Stockholm i Stockholms län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Kask Arkitekter Aktiebolag?
Företaget utför husarkitekt, arkitektur, bygglovsritningar, projektering och arkitekter för kunder i och omkring Stockholm. Du kan begära offert direkt via profilen.
Har Kask Arkitekter Aktiebolag behörigheter eller certifikat?
Ja. På profilen redovisas Medlem i Innovationsföretagen. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
Är Kask Arkitekter Aktiebolag ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556132-1125 och har varit verksamt sedan 1970.
Hur stort är Kask Arkitekter Aktiebolag?
Kask Arkitekter Aktiebolag har 1 till 10 anställda och en omsättning på 2.19 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Kask Arkitekter Aktiebolag?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Danderydsgatan 18 Nb, 11426 Stockholm

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Kask Arkitekter Aktiebolag tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

Kask Arkitekter Aktiebolag logotyp
Kask Arkitekter Aktiebolag
Arkitekt | Stockholm