Johanssons Måleri Öland AB
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Auktoriseringar
Inga certifikat eller behörigheter registrerade än
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
Johanssons Måleri Öland AB grundades 2018 och är beläget i Färjestaden. Företaget erbjuder invändig och utvändig målning, fasadmålning samt tapetsering för privatpersoner och företag på Öland och i Kalmar. Verksamheten tillhandahåller även personlig färgrådgivning för att hjälpa kunder att välja rätt färger och…
Serviceområden
Registrerad adress
C/O Martin Johansson, Engkvists Väg 5, 38634 Färjestaden
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar Johanssons Måleri Öland AB
Johanssons Måleri Öland AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2022 till 2026 · klicka på ett år för detaljer
- 20221,29 Mkr
- 20231,22 Mkr
- 20241,54 Mkr
- 20251,44 Mkr
- 20261,03 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 20222 st
- 20232 st
- 20242 st
- 20252 st
- 20261 st
NyckeltalVerifierat
Räkenskapsår 2026 | Slutar 04/30
- Omsättning
- 1 033 tkr
- Resultat efter finansnetto
- 18 tkr
- Årets resultat
- 14 tkr
- Summa tillgångar
- 301 tkr
- Summa skulder
- 50 tkr
- Eget kapital
- 251 tkr
- Soliditet
- 83.4 %
- Anställda
- 1
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2026.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
83.4 %
Mycket stark
Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.
Kassalikviditet
5.8
Mycket stark
Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.
Vinstmarginal
1.7 %
Svag
Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.
Verifiering & certifikat
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Bolaget ska bedriva byggnadsmåleri, utföra alla typer av måleritjänster, försäljning av färg och måleriprodukter och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga och handla med värdepapper.
Näringsgren (SNI)
Måleriarbeten
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om Johanssons Måleri Öland AB
- Vad gör Johanssons Måleri Öland AB?
- Johanssons Måleri Öland AB är verksamt inom målare med utgångspunkt i Färjestaden i Kalmar län. Företaget arbetar bland annat med byggmästare och måleriarbeten.
- Var finns Johanssons Måleri Öland AB?
- Johanssons Måleri Öland AB har sin verksamhet i Färjestaden i Kalmar län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder Johanssons Måleri Öland AB?
- Företaget utför byggmästare och måleriarbeten för kunder i och omkring Färjestaden. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Är Johanssons Måleri Öland AB ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 559182-7760 och har varit verksamt sedan 2018.
- Hur stort är Johanssons Måleri Öland AB?
- Johanssons Måleri Öland AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 1.29 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag Johanssons Måleri Öland AB?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
Johanssons Måleri Öland AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.