1/4

Axlings Golv AB

Aktivt bolag
Domsjö·Golv
Sedan2009· 17 år1anställdaOrg.nr556789-3424

Kontrollerat företag

Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket

Auktoriseringar

Inga certifikat eller behörigheter registrerade än

F-skatt

Registrerad F-skatt

Sociala kanaler

Se företagets sociala kanaler

Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Om företaget

Axlings Golv AB, med varumärket Axlings Linne, är baserat i Domsjö och producerar samt säljer inrednings- och textilprodukter i linne med modern skandinavisk design. I sortimentet finns bland annat dukar, servetter, kökshanddukar, kuddvar och spaprodukter för både privatpersoner och företag som restauranger, hotell…

Serviceområden

DomsjöVästernorrlands län

Registrerad adress

Ottelandet 105, 89292 Domsjö

Tjänster

Så får du pris

Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.

Så jobbar Axlings Golv AB

Låst

Axlings Golv AB har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.

Uppdragsprofilen är inte aktiverad

Tjänster enligt företagets egna uppgifter

1Byggmästare

Referensprojekt

Referensprojekt låsta

Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.

Uppgradera sidan

Ekonomi & nyckeltal

Omsättning

2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer

  • 20211,49 Mkr
  • 20221,67 Mkr
  • 20231,72 Mkr
  • 20242,27 Mkr
  • 20251,51 Mkr
20251,51 Mkr−33,5 % mot föregående år

Antal anställda

Utveckling över tid

  • 20211 st
  • 20221 st
  • 20231 st
  • 20241 st
  • 20251 st

NyckeltalVerifierat

Räkenskapsår 2025 | Slutar 06/30

Omsättning
1 508 tkr
Resultat efter finansnetto
−78 tkr
Årets resultat
−78 tkr
Summa tillgångar
779 tkr
Summa skulder
338 tkr
Eget kapital
441 tkr
Soliditet
56.6 %
Anställda
1

Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal & finansiell styrka

Soliditet

56.6 %

Mycket stark

Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.

Kassalikviditet

1.6

Mycket stark

Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.

Vinstmarginal

-5.2 %

Svag

Tunn marginal, kan tyda på hård prissättning eller pressat läge.

Verifiering & certifikat

Verifiering, försäkringar & certifikat

F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Verksamhet & ändamål

Bolaget ska bedriva golvläggning, kakelsättning, vägg- beläggningsarbeten, golvslipning och inläggning av trägolv samt övrig byggverksamhet. Bolaget skall även bedriva förädling och försäljning av fisk och fiskprodukter samt äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Näringsgren (SNI)

43330

Golv- och väggbeläggningsarbeten

Branscher & sökord

Byggmästare

Team & organisation

Styrelse & ledning

Ove Per-Erik AxlingVerkställande direktör
Ove Per-Erik AxlingLedamot
Ludvig Per Erik AxlingSuppleant

Uppgifter från Bolagsverket.

Se hela teamet & organisationen

Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.

Uppgradera sidan

Vanliga frågor om Axlings Golv AB

Vad gör Axlings Golv AB?
Axlings Golv AB är verksamt inom golv med utgångspunkt i Domsjö i Västernorrlands län. Företaget arbetar bland annat med byggmästare.
Var finns Axlings Golv AB?
Axlings Golv AB har sin verksamhet i Domsjö i Västernorrlands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
Vilka tjänster erbjuder Axlings Golv AB?
Företaget utför byggmästare för kunder i och omkring Domsjö. Du kan begära offert direkt via profilen.
Är Axlings Golv AB ett registrerat företag?
Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556789-3424 och har varit verksamt sedan 2009.
Hur stort är Axlings Golv AB?
Axlings Golv AB har 1 till 10 anställda och en omsättning på 1.49 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
Hur kontaktar jag Axlings Golv AB?
Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.

Builvia Score

Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.

Räkna på ditt jobb

Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.

Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.

Max 5 filer, 8 MB styck.

Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.

Hitta hit

Ottelandet 105, 89292 Domsjö

Öppna vägbeskrivning i Google Maps→

Direktbokning av tid

Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.

Uppgradera sidan

Fråga Builvia

Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.

Populära frågor

Axlings Golv AB tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.

AG
Axlings Golv AB
Golv | Domsjö