02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag
Kontrollerat företag
Org.nr kontrollerat mot Bolagsverket
Registrerade auktoriseringar
Certifikat och behörigheter från offentliga register
F-skatt
Registrerad F-skatt
Se företagets sociala kanaler
Instagram, Facebook, LinkedIn och hemsida visas när företaget verifierar sin profil.
Om företaget
02Landskap Arkitektkontor AB är ett göteborgsbaserat arkitektkontor grundat 1988, verksamt inom arkitektur och landskapsarkitektur. Företaget har 15 anställda och är medlem i branschorganisationen Sveriges Arkitekter, vilket bekräftar deras professionella status som arkitekter och landskapsarkitekter.
Serviceområden
Registrerad adress
Pusterviksgatan 13, 41330 Göteborg
Tjänster
Så får du pris
Priser sätts alltid av utföraren själv. Begär en skräddarsydd offert nedan, det är kostnadsfritt och utan bindning.
Så jobbar 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag
02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag har inte aktiverat sin uppdragsprofil ännu.
Uppdragsprofilen är inte aktiverad
Tjänster enligt företagets egna uppgifter
Fler tjänster
Hela listan med tjänster som 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag erbjuder visas när företaget tar över profilen.
Referensprojekt
Referensprojekt låsta
Bilder, pris, längd och recensioner från tidigare uppdrag visas när företaget verifierar sin profil och laddar upp riktiga referenser.
Ekonomi & nyckeltal
Omsättning
2021 till 2025 · klicka på ett år för detaljer
- 202115,6 Mkr
- 202216,7 Mkr
- 202317,5 Mkr
- 202418,4 Mkr
- 202516,9 Mkr
Antal anställda
Utveckling över tid
- 202115 st
- 202215 st
- 202315 st
- 202416 st
- 202515 st
NyckeltalVerifierat
Räkenskapsår 2025 | Slutar 08/31
- Omsättning
- 16 893 tkr
- Resultat efter finansnetto
- 548 tkr
- Årets resultat
- 418 tkr
- Summa tillgångar
- 4 449 tkr
- Summa skulder
- 2 546 tkr
- Eget kapital
- 1 903 tkr
- Soliditet
- 42.8 %
- Anställda
- 15
Belopp i tkr om inget annat anges. Källa: bokslut för räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal & finansiell styrka
Soliditet
42.8 %
Mycket stark
Företaget har goda ekonomiska muskler och klarar motgångar bra.
Kassalikviditet
1.7
Mycket stark
Gott om likvida medel för att betala löpande kostnader och material.
Vinstmarginal
3.2 %
God
Rimlig lönsamhet i linje med branschsnittet.
Revisor
Heléne Margareta Ekman
Verifiering & certifikat
Certifikat & behörigheter
ARK
Sveriges Arkitekter
Medlemskap
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
ARK
Sveriges Arkitekter
Specialitet
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
ARK
Sveriges Arkitekter
Specialitet
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
INN
Medlem i Innovationsföretagen
Medlemskap
- Kontroll
- Kontrollerad mot register
Verifiering, försäkringar & certifikat
F-skatt, försäkringsbolag, kollektivavtal och fullständig certifieringslista visas när företaget verifierar sin profil.
Verksamhet & ändamål
Bolaget skall bedriva arkitekturverksamhet inom arkitektur, landskapsarkitektur och design samt idka därmed förenlig verksamhet.
Näringsgren (SNI)
Arkitektverksamhet
Branscher & sökord
Team & organisation
Styrelse & ledning
Uppgifter från Bolagsverket.
Se hela teamet & organisationen
Medarbetare, roller, certifieringar per person och kontor visas när företaget verifierar sin profil.
Vanliga frågor om 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag
- Vad gör 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag?
- 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag är verksamt inom arkitekt med utgångspunkt i Göteborg i Västra Götalands län. Företaget arbetar bland annat med arkitekt, inredningsarkitekt, landskapsarkitekt, planarkitekt, arkitektritningar och bygglovshandlingar.
- Var finns 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag?
- 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag har sin verksamhet i Göteborg i Västra Götalands län och tar uppdrag i närområdet. Adress och kontaktuppgifter finns på företagets profil på Builvia.
- Vilka tjänster erbjuder 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag?
- Företaget utför arkitekt, inredningsarkitekt, landskapsarkitekt, planarkitekt, arkitektritningar och bygglovshandlingar för kunder i och omkring Göteborg. Du kan begära offert direkt via profilen.
- Har 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag behörigheter eller certifikat?
- Ja. På profilen redovisas Sveriges-arkitekter, Ansluten till Sveriges Arkitekters Företagarservice, Arkitekt (byggnad), Landskapsarkitekt och Medlem i Innovationsföretagen. Uppgifterna kommer från register och branschorganisationer.
- Är 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag ett registrerat företag?
- Ja, företaget är registrerat med organisationsnummer 556337-8727 och har varit verksamt sedan 1988.
- Hur stort är 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag?
- 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag har 11 till 50 anställda och en omsättning på 15.63 Mkr. Nyckeltalen uppdateras löpande på profilen.
- Hur kontaktar jag 02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag?
- Du når företaget via profilen på Builvia, där du kan begära offert eller skicka en förfrågan. Företaget tar emot nya förfrågningar.
Builvia Score
Ingen poäng visas för en profil som företaget inte har verifierat. Saknade profiluppgifter är inte en bedömning av företagets kvalitet.
Räkna på ditt jobb
Beskriv med egna ord och bifoga gärna bilder eller ritningar. Du får en tydlig sammanställning och ett ungefärligt pris direkt.
Mått, skick och önskemål gör uppskattningen mer träffsäker.
Endast en vägledande uppskattning. Utföraren lämnar slutgiltigt pris i sin offert. Dina filer sparas inte.
Hitta hit
Direktbokning av tid
Låt kunder välja och boka en tid direkt i kalendern. Aktiveras med Builvia Premium och slås på när du själv vill.
Fråga Builvia
Få svar direkt. Vi hjälper dig hitta rätt entreprenör eller leverantör.
Populära frågor
02 landskap Arkitektkontor Aktiebolag tar inte emot förfrågningar via Builvia än. Spara företaget eller kontakta ett av företagen nedan, de svarar direkt.